Dezikace

hubeni pleveleDezikace je odborný termín, jímž se označuje oblast činnosti zabývající se likvidací plevelů a jiné nežádoucí zeleně, ale také dřevin. Provádí se například při údržbě zahrad, parků, sportovišť, parkovacích ploch či chodníků.

Plevel a ostatní nežádoucí vegetace často znepříjemňují život jak zahrádkářům, tak zemědělcům, ošetřovatelům parků či lesníkům. Rovněž majitelé domů musí s těmito vetřelci bojovat, aby zamezili praskání chodníků či jiných ploch, v nichž se plevel může usadit.

Škodlivé účinky plevele

Možná si to neuvědomujete, ale plevel může spotřebovávat mnohem více vody než běžně pěstované rostliny. Je to díky jeho hlubším kořenům s vyšší sací schopností. Důsledkem je pak intenzivnější vysušování půdy.

Kořeny plevelů mohou také uvolňovat do půdy až třikrát více oxidu uhličitého, což vede k uvolňování důležitých živin z půdy. Toto je nutné míti na paměti především v zahradách, v nichž se pěstují užitkové rostliny.

Plevel může být také nositelem či hostitelem houbových a virových chorob.

Chemické hubení plevele

Chemická dezikace se realizuje prostřednictvím aplikace postřiků, nátěrů nebo injektáže herbicidů na plochách nebo porostech, které chceme kultivovat. Selektivní herbicidy se zaměřují na likvidaci pouze určitých druhů rostlin, kdežto tzv. totální, neselektivní herbicidy účinkují prakticky na většinu rostlinných organizmů.

Mechanické hubení nežádoucí vegetace

Dezikace může být také mechanická, v podobě kosení nebo vyřezávání křovin, buřně a ostatních nežádoucích dřevin. Často se provádí kombinace obou těchto metod.

Dezikaci doporučujeme provádět na jaře nebo v létě, tedy v období největší vegetační aktivity. V případě chemického ošetřování rostlin by se měly postřiky provádět při minimální větrnosti, aby se zabránilo šíření herbicidů vzduchem.

Deratizace4You vás zbaví nežádoucího plevele a vegetace

Při přípravě na novou sezónu, zajistíme uvedení Vašich prostor do vyhovujícího stavu bez nechtěného porostu. Odstraníme přebujelé větve či keře, vtíravý plevel, nebo jiné rostliny, kterých se chcete zbavit. Rádi poskytneme předběžnou konzultaci a navrhneme řešení, které splní nejen Vaše požadavky, ale bude i co nejšetrnější k životnímu prostředí.

Kontaktní formulář

2000 znaků zbývá