Jak zničit vosí hnízdo

Jak zničit vosí hnízdo

Nikdo z nás by si určitě nepřál objevit na své zahradě nebo v útrobách domu, chaty či zahradního domku vosí hnízdo. Vosy dovedou být velmi nepříjemné a pro někoho s alergií i dost nebezpečné. Hnízda si staví v korunách nebo dutinách stromů, v podkroví domů, ale také v zemi.

Pokud objevíte hnízdo včas, kdy není ještě vybudováno do větších rozměrů, a troufáte si na to, můžete ho zkusit zlikvidovat sami. To lze samozřejmě i v případě velkých hnízd, kdy je však riziko bodnutí vyšší. Ať už je hnízdo jakékoliv, vždy je tu možnost kontaktovat hasiče nebo specializovanou firmu na dezinsekci, která má s vosími nebo sršními hnízdy zkušenosti.

Před tím než začnete hnízdo odstraňovat, můžete se pokusit alespoň části vos zbavit. Jednou z možností je po domácku vyrobená past. Uřízněte vrchní třetinu PET lahve, do spodní části nalijte sladkou šťávu, přidat můžete i kousky zralého ovoce. Vršek pak otočte a vložte hrdlem tak, aby směřovalo ke dnu lahve. Ujistěte se, že podél stěn není žádná mezera. K dodatečnému připevnění můžete použít lepící pásku. Sladká vůně vosy naláká, ale ven z pasti už se nedostanou.

Jestliže se i dále rozhodnete vosí hnízdo odstranit svépomocí, buďte velmi opatrní. Zde je pro Vás několik základních typů:

  • Vždy použijte vhodné oblečení, které Vás dostatečně ochrání před případným bodnutím. Doporučujeme si obléci dlouhé rukávy a nohavice, kabát, pracovní nebo zahradní rukavice a vyšší boty.
  • Ideální dobou na likvidaci hnízda je brzké ráno nebo podvečer, kdy hmyz není tak aktivní.
  • Vosy nedrážděte, do hnízda nepíchejte ve snaze hnízdo před odstraněním co nejvíce vyprázdnit.
  • Existuje celá řada prostředků na zničení vosích hnízd. Pokuste se poradit v zahrádkářském centru.

Jak zničit vosí hnízda v zemi?

Hnízdo v zemi se můžete pokusit jednoduše ucpat například travními drny, pískem nebo vlhkým jílem. Alternativní možností je zakoupit sirné knoty a hnízdo vypálit. Knoty jsou k dostání v drogerii či na internetu. Použít můžete také nejrůznější insekticidní postřiky nebo prášky. Vzhledem k chemickému složení některých přípravků to však nemusí být vyhovující varianta, pokud se v blízkosti hnízda v zemi nachází zdroj vody.

Zavěšené hnízdo a způsoby jeho odstranění.

Vosy můžete nejprve částečně eliminovat pomocí závěsných lapačů, které hmyz nalákají svou vůní. Lapače jsou běžně k dostání v zahrádkářských potřebách nebo můžete nastražit výše popsanou, doma vyrobenou past z PET lahve, do které uděláte dvě díry, protáhnete provázek a zavěsíte v blízkosti hnízda.

Před samotným odstraněním hnízda můžete dále použít postřik s podchlazovacím účinkem, který snižuje pohyblivost hmyzu. Další variantou je aplikace insekticidů. Zde se rozlišuje postřik, který je třeba provádět z větší blízkosti a zahubí pouze vosy, které zasáhne, a popraš. Popraš je jemný prášek, který působí až do vzdálenosti šesti metrů. Do hnízda se zanese vzduchem, ale také prostřednictvím jedinců, kteří se ho dotknou a následně ho zanesou do hnízda. Po kontaktu s insekticidy vosy většinou zemřou do druhého dne.

Odstranění vosích hnízd firmou Deratizace4You

V případě, že si na odstranění hnízda netroufáte sami, neváhejte nás kontaktovat. Zajistíme profesionální likvidaci nejen vos, ale také sršňů nebo divokých včel. Není třeba riskovat, když je možné zavolat odborníka.

Kontaktní formulář

2000 znaků zbývá