Jak se zbavit vší?

Jak se zbavit vší

Nejspíš každý rodič potvrdí, že se u svých dětí předškolního nebo školního věku již někdy setkal s vešmi. A pokud o nich zatím pouze slyšel, s radostí by se této noční můře vyhnul.

Při výskytu v blízkém okolí je důležitá okamžitá prevence - každodenní prohlížení vlasů. Podle zkušeností může jako repelent sloužit také šampon s olejem z čajovníku australského (tea tree oil) nebo aplikace malého množství Tea Tree oleje do oblasti za ušima. Jeho pronikavá vůně nemusí být zrovna dvakrát příjemná, ale vši by měla odpudit. Kromě kontaktu mezi dětmi se vši mohou přenášet také hřebeny a kartáči na vlasy, čepicemi, ložním prádlem a podobně.

Jak poznat výskyt vší u dětí?

Sledujte pečlivě své děti, zda se u nich nezačne projevovat některý z příznaků přítomnosti vší. Časté drbání na hlavě, boláky ve vlasech, neklidné chování, někdy i únava mohou být znamením, že Vaše ratolest vši chytila. Při kontrole byste měli být schopni najít dospělé vši, hnidy (vší vajíčka) nebo larvy (nymfy) pouhým pohledem nebo pomocí lupy. Zaměřte se především na oblast za ušima, v týle a ve vlasové linii nad čelem, kam vši kladou vajíčka nejčastěji.

Jak se zbavit vší?

Jestliže je na prevenci již pozdě, na řadu přichází likvidace a odstraňování parazitů. Existuje nepřeberné množství rad, jak se "zaručeně" zbavit vší. Některé jsou více účinné, některé již méně. Pokud s tím dítko souhlasí, ostříhejte vlasy na 5 milimetrů a odstraňte zbývající hnidy z pokožky hlavy. Úplné ostříhání děti většinou nenesou lehce, proto nezbývá nic jiného než podstoupit zdlouhavou proceduru odstranění vší. Před použitím hubících prostředků se pokuste vši a hnidy vyčesat. Není pravděpodobné, že se Vám podaří odstranit všechny jedince. Následovat by tedy měla odvšivovací kúra.

V lékárnách jsou k dostání odvšivovací přípravky, které však obsahují chemické složky a mohou vyvolat nežádoucí reakce. Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták. Z důvodu častého používání insekticidních prostředků se rezistence vší časem zvyšuje.

Dáváte-li přednost spíše přírodním způsobům zahubení vší, jednou z účinných babských rad je například zábal z oleje a francovky (v poměru 3 ku 1). Směs naneste a pořádně promněte ve vlasech a na pokožce, hlavu minimálně na hodinu zabalte do igelitu a ručníku, nakonec opláchněte šamponem. Jako pomocník může sloužit také žehlička na vlasy (nepoužívejte na vlhké vlasy). Vši a hnidy po zásahu horkem uhynou. Buďte však opatrní, ať dětem vlasy nespálíte.

Mrtvé vši a hnidy pak vyčesejte hustým hřebenem všiváčkem (vlasy před použitím navlhčete). Pečlivě zkontrolujte vlas po vlasu, jestli i po všech procedurách přeci jenom nějaká potvůrka nezůstala naživu. I jedno zapomenuté vajíčko může znamenat návrat problému již za pár dní. Doporučuje se po sedmi až deseti dnech provést druhé kolo odvšivení, kdyby přeci jenom nějaké hnidy nebo larvy přežily. V případě přípravků z lékárny zkontrolujte dobu, která se mezi kúrami musí ponechat. I nadále pak kontrolujte dětem vlasy po dobu zhruba tří týdnu.

Prevence opětovného výskytu vší

Odstranění vší není jediným krokem, který byste k zamezení jejich návratu měli podniknout. Ošetřete používané hřebeny a kartáče dezinfekčními prostředky nebo je vyvařte. Na vysokou teplotu vyperte ložní prádlo, čepice a oblečení, které mohlo přijít do kontaktu s napadenými vlasy. Vyperte rovněž plyšové hračky nebo panenky s umělými vlasy. Jak jedna maminka na internetu radí, vložte hračky do igelitového pytlíku a v něm pak do mrazáku nebo do mrazu na balkon na dobu minimálně 24 hodin. To je zhruba doba, po kterou veš dokáže přežít bez lidské krve.

Odstraňte vši vší silou s pomocí Deratizace4You

Umýt či ostříhat vlasy Vašim dětem nás nejspíš nenecháte (i když i o to se můžeme pokusit). Pokud si však chcete být jisti, že jste udělali maximum pro odstranění těchto nepříjemných parazitů, a zvažujete důkladnou dezinfekci postelí, ložního prádla, sedaček a dalších věcí, ve kterých se mohou vši ukrývat, neváhejte nás požádat o radu nebo o pomoc.

Tak co, stalo se Vám, že jste se při čtení tohoto článku alespoň jednou podrbali ve vlasech? Doufáme, že to pracovalo pouze Vaše podvědomí.

Kontaktní formulář

2000 znaků zbývá